572. ANTIK PERSISK SALSMATTA

Handknuten. Ull på bomullsvarp. Heriz, Bachshaesh. Antik, daterad (troligen 1298 enligt islamsk tideräkning, 1880-81 vår tideräkning) 687x400 cm. Något reducerade kortsidor, äldre lagning, fläckar, slitage, spår av äldre malangrepp. Proveniens: Gustaf Bernström (född 1877), Göteborg, grundare av Kronans droghandel (senare Apoteket Kronan).

ANTIQUE PERSIAN RUG
Handknotted in wool on cotton. Dated, probably 1298 (1880-81 gregorian calender). Heriz, Bachshaesh. 687x400 cm. Slightly reduced, older moth damages and repairs. Wear due to age.

Notering: Mattan är fotograferad utomhus i naturligt dagsljus.

Varunr 166755

19 September 2017 21:11

Klubbslag18 00 SEK19 00 SEK20 00 SEK 70 000 SEK15 00 SEK16 00 SEK17 00 SEK18 00 SEK19 00 SEK

Utrop 25000-30000 SEK

70 000 SEK2017-09-19 21:09
65 000 SEK2017-09-19 21:08
60 000 SEK2017-09-19 21:07
40 000 SEK2017-09-19 10:11
32 000 SEK2017-09-18 17:48
30 000 SEK2017-09-17 10:19
28 000 SEK2017-09-16 12:51
26 000 SEK2017-09-15 00:34
8 000 SEK2017-09-13 19:36
5 000 SEK2017-09-13 17:33
1 000 SEK2017-09-13 19:30
300 SEK Startpris

Onlineauktion 19 Sept. 2017,

Slagavgift 30 SEK Ink.moms

Beställ transport här!